Ciekawostki o Ameryce Południowej

Machu Picchu
Machu Picchu
Poznaj ciekawostki o Ameryce Południowej!

Podczas gdy większość Ameryki Południowej została wyzwolona z kolonialnych potęg Hiszpanii i Portugalii, dwa małe obszary kontynentu są nadal zarządzane przez kraje europejskie, a pod względem dochodu na głowę mieszkańca są najbogatszymi obszarami kontynentu.

3 z największych imperiów świata wywodzi się z Ameryki Południowej. Majowie, Aztekowie i Inkowie mają swoje korzenie w Ameryce Południowej.

Aztekowie byli uważani za najpotężniejszych aż do roku 1519, kiedy to przywódca hiszpańskiej armii Hernando Cortez rozpoczął przeciwko nim wojnę.

Oprócz tych suwerennych państw istnieją również 3 terytoria zależne, którymi są Wyspy Falklandzkie (Wielka Brytania), Gujana Francuska (Francja), Gruzja Południowa i Wyspy Sandwich Południowy (Wielka Brytania).

Niektóre plemiona tubylcze nie mają kontaktu z nowoczesną cywilizacją.

5 z 50 największych miast na świecie znajduje się w Ameryce Południowej. Są to Sao Paulo, Lima, Bogota, Rio i Santiago.

Na kontynencie mówi się w ponad 300 językach. Angielski, hiszpański i portugalski są językami najczęściej używanymi, ale nadal istnieją języki autochtoniczne, którymi posługuje się duża liczba osób, takie jak Quechua (9 mln osób mówiących), Guarani (5 mln osób mówiących) i Aymara (3 mln osób mówiących).

Las deszczowy Amazonki jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem na świecie.

Brazylia jest nie tylko największym krajem na kontynencie, ale również posiada największą liczbę obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO, w sumie jest ich 21.

Około 550 milionów lat temu uważa się, że kontynent południowoamerykański był połączony wraz z Afryką, Australią i Antarktyką, a także subkontynentem indyjskim i półwyspem arabskim, który stworzył superkontynent znany jako Gondwana.

La Paz to najwyższa stolica świata. Stolica Boliwii znajduje się na wysokości 3640 metrów.

Simon Bolivar jest jedną z największych postaci wojskowych i dyplomatycznych w historii kontynentu, która doprowadziła pięć krajów, a mianowicie Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Peru i Boliwię do niezależności od potęg kolonialnych.

Argentyna, jeden z największych krajów Ameryki Południowej, bierze swoją nazwę od słowa „srebro”.

Najmniejszy kraj: Surinam. Kraj ten jest jednym z 10 najrzadziej zaludnionych krajów na świecie.

Pustynia Atamaca jest uważana za najsuchsze miejsce na Ziemi, a na niektórych jej częściach nigdy nie padały od początku pomiarów, czyli ponad 40 lat.

Brazylia obejmuje około 47,3% kontynentu i jest największym krajem zarówno pod względem liczby ludności, jak i obszaru lądowego.

Podczas gdy południowoamerykańskie lasy deszczowe są jednymi z najbardziej wilgotnych miejsc na ziemi, pustynia Atacama w Chile uważana jest za najbardziej suche miejsce na ziemi.

Ameryka Południowa została odkryta przez włoskiego odkrywcę Amerigo Vespucci, a pod koniec XV wieku i na początku XVI wieku, spędził długi czas na zwiedzaniu wschodniego wybrzeża kontynentu.

Papuga
Papuga
Źródło: Photo by Roberto Nickson on Unsplash
podziel się: