Jak mądrze podziwiać świat?

Słoń
Słoń
Piękno natury zachwyca. Wielu z nas odpoczywa najlepiej w otoczeniu przyrody. Kochamy siedzieć przy wodospadzie, czy podglądać życie zwierząt. Jak robić to mądrze? Wystarczy przestrzegać kilku zasad :)

1. Szanuj prywatną przestrzeń zwierząt

Wiemy jak ciężko jest złapać idealny kadr, zwłaszcza w świecie zwierząt które się kamuflują :) Pamiętaj jednak, że zwierze to nie model. Nie strasz ptaków, nie wyciągaj ryb z wody, nie wyciągaj ptaków z gniazd, nie wsadzaj obiektywu do zwierzęcej norki. Uszanuj zwierzęcą prywatność.

2. Jeździć możesz na rolkach, lub rowerze - nigdy na słoniu.

Przejażdżka na słoniu niestety wciąż bywają egotyczną atrakcją dla Europejczyków, ale wcale nie trzeba jechać do Azji żeby przykładać rękę do okrutnego traktowania zwierząt. W Polsce wciąż sporą popularnością cieszą się podróże wozem konnym którym można dotrzeć do Morskiego Oka. Jeśli chcesz podziwiać Tatry rób to na własnych nogach, jeśli podróżujesz po Azji wypożycz rower - to zdecydowanie lepsze pomysły :)

3. Nie płać za zdjęcia ze zwierzętami

Przytulanie małego tygryska za pięć dolarów, zdjęcie z małpką na głowie, czy wężem na ręku jest niestety przyczynieniem się do tego, że zwierze to nigdy nie zobaczy już wolności. Pamiętaj o tym, że zdjęcia dla zwierzęcia to nie jest rozrywka, tylko ogromny stres, a dotykanie go często brudnymi rękami - wysmarowanymi kremami do rąk i olejkami do opalania dodatkowo powoduje u niego często utratę zdrowia. Omijaj takie "atrakcje" szerokim łukiem, jeśli nie będzie się to opłacalny "biznes", taka forma „usługi” w końcu zaniknie.

4. Bądź ostrożny jedząc "egzotycznie"

Jedzenie egzotycznych potraw bez wątpienia da Ci chwilę uwagi w mediach społecznościowych... Ale zastanów się jakim kosztem. Foie gras, żywe homary, żywe ośmiornice, zupa z płetwy rekina czy pangolina to tylko niektóre z potraw które powstają za cenę ogromnego i zupełnie niepotrzebnego cierpienia zwierzęcia.

5. Z wakacji warto przywieźć wspomnienia, zdjęcia... ale nie części ciała.

Przypominaliśmy Wam o tym między innymi w programie "Czy wiesz, że..". Miejsce zebry jest na sawannie, jajka krokodyla służą temu żeby wykluły się z nich małe krokodylki, a skóra geparda wygląda dobrze tylko na nim samym. Zbieraj wspomnienia, nie dowody zbrodni. TUTAJ sprawdzisz, czy pupil lub pamiątka z wakacji jest legalna.

6. Miejsce zwierząt jest na wolności.

Dobrze prowadzony ogród zoologiczny to nic złego. Ptasi Azyl w warszawskim ZOO to jeden z przykładów naprawdę wartościowej działalności. Jednak nie wszystkie ogrody zoologiczne na świecie mogą pochwalić się dobrymi i wysokimi standardami. Nie dokładaj się do cierpienia zwierząt. Jeśli chcesz zobaczyć dane zwierze, warto przed podróżą sprawdzić choćby parki narodowe, które to umożliwiają - tylko sprawdź czy wybrane parki działają jak należy i same nie dorabiają na organizowaniu płatnych polowań. Oglądanie szczęśliwych zwierząt jest o wiele przyjemniejsze.

7. Warto podziwiać kulturę, nie okrutne zwyczaje

Walki kogutów, psów, rodea, walki z bykami, cyrki ze zwierzętami, małpie teatry, turystyczne połowy na zagrożone gatunki ryb i morskich ssaków – nie ma w tym nic pięknego. Zawsze szanuj kulturę kraju który odwiedzasz, ale nie przykładaj ręki, czy portfela do okrucieństwa, zwłaszcza, że wiele "tradycji" utrzymuje przy życiu właśnie zainteresowanie ze strony turystów, a bez niego szybko umrze.

źródło zdjęcia: Discovery Communications
źródło zdjęcia: Discovery Communications
Źródło: Discovery Communications
podziel się: